Jak długo musisz bhp? - bezpieczeństwo i higiena pracy

gpsbhp.eu

Dlaczego wstępne szkolenie BHP jest ważne

Wstępne szkolenia BHP obowiązują wszystkich pracowników, którzy mają zaczynać pracę w danym miejscu. Pracodawca powinien mieć na uwadze to, że za zatrudnienie pracownika nieposiadającego ważnego wstępnego szkolenia BHP, może czekać

Jak długo musisz bhp? - bezpieczeństwo i higiena pracy gpsbhp.eu
go dotkliwa kara finansowa. Dlaczego posiadanie ważnego szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy jest tak istotne dla pracownika? Powodów jest kilka, jednak najważniejszy z nich jest taki, że obowiązek wstępnego szkolenia BHP wynika z przepisów prawnych. Ponadto pracownik podczas wstępnego szkolenia jest zapoznawany z podstawowymi zasadami BHP, nic więc dziwnego, że pracownik powinien być z nimi zaznajomiony przed rozpoczęciem pracy w danym zakładzie. Posiadanie wiedzy na temat bezpieczeństwa i higieny pracy pozwala na zachowanie odpowiednich warunków w miejscu pracy i stosowanie się do zasad ogólnego bezpieczeństwa, co zmniejsza ryzyko wystąpienia niebezpiecznej sytuacji. Dokumentem, który potwierdza ukończenie szkolenia, jest karta wstępnego szkolenia BHP.


Jak długo trwają szkolenia BHP

Firma działająca w branży dotyczącej bezpieczeństwa i higieny pracy zajmuje się przeprowadzaniem odpowiedniego szkolenia BHP. Posiadanie ważnego okresowego szkolenia BHP jest obowiązkowe dla każdego pracownika oraz pracodawcy. Jedną z najczęściej stosowanych form szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy są seminaryjne spotkania z prowadzącym. W zależności od rodzaju szkolenia BHP może ono trwać krócej lub dłużej. Czas trwania szkolenia BHP jest uzależniony od rodzaju kursu i tego, jaki zakres materiału obejmuje. Szkolenia BHP mogą trwać od ośmiu godzin lekcyjnych aż do trzydziestu dwóch w zależności od wybranego kursu. Najdłużej trwający kurs BHP, czyli minimum trzydzieści dwie godziny lekcyjne, jest przeznaczony dla pracowników służby BHP. Natomiast najkrótsze szkolenia BHP trwają od ośmiu godzin lekcyjnych i są to kursy przeznaczone dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach biurowych oraz dla pracowników na stanowiskach robotniczych. Pod uwagę należy także wziąć okres ważności danego szkolenia BHP.


Jak wygląda praca w branży BHP

Na rynku istnieje wiele różnych firm i przedsiębiorstw, które działają w różnorodnych branżach gospodarczych. Jednak niezależnie od rodzaju firmy oraz branży, w ramach których przedsiębiorstwo oferuje swoje usługi, każda firma musi spełniać odpowiednie przepisy BHP. Z tego powodu istnieją więc firmy działające w branży BHP, które oferują szkolenia BHP, obsługę przedsiębiorstw w ramach BHP oraz wiele innych usług dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy. Firma BHP zatrudnia odpowiednio wykwalifikowanych pracowników, którzy posiadają bieżącą wiedzę na temat przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Żeby móc pracować w branży BHP konieczne jest posiadanie odpowiedniego wykształcenia poprzez ukończenie szkoły średniej lub studiów o profilu związanym z BHP. W zależności od posiadanego wykształcenia można zostać inspektorem do spraw bezpieczeństwa i higieny pracy lub starszym inspektorem BHP. Firma działająca w branży BHP zatrudnia szereg specjalistów na różnych poziomach wykształcenia oraz z różnym stażem pracy. Pracowanie w służbie BHP wymaga od kandydata posiadania specjalistycznego wykształcenia w tej dziedzinie.


Przeprowadzanie wstępnych szkoleń BHP

Firma działająca w branży BHP oferuje przeprowadzanie wstępnych szkoleń z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Wstępne szkolenie BHP jest obowiązkowe dla wszystkich pracowników, którzy zaczynają pracę w danym miejscu, a obowiązkiem pracodawcy jest zapewnienie takim osobom odpowiedniego kursu. Za przyjęcie do pracy osoby, która nie posiada ukończonego szkolenia, pracodawcy może grozić kara pieniężna. Wstępne szkolenia BHP dotyczą ogólnych zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Sam przebieg wstępnego szkolenia BHP jest podzielony na dwie części, gdzie jedna z nich obejmuje instruktaż ogólny, a druga dotyczy instruktażu stanowiskowego. Instruktaż ogólny pozwala pracownikom na zapoznanie się z podstawowymi przepisami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy, które są zawarte w Kodeksie Pracy. Ponadto pracownik jest zapoznawany z przepisami obowiązującymi w danym zakładzie pracy. Instruktaż stanowiskowy pozwala uczestnikom kursu na zdobycie wiedzy o czynnikach środowiska zawodowego, występujących na konkretnym stanowisku pracy.