u ppoż, związanego z ochroną przeciwpożarową. Czasami elementy ochrony przeciwpożarowej uwzględniane są już w kursach bezpieczeństwa i higieny pracy, ale na to trzeba zwrócić uwagę. Każda osoba, która na co dzień przebywa w jakimś zakładzie czy fabryce, powinna wiedzieć, co należy robić w przypadku pożaru.
Taka wiedza jest zabezpieczeniem dla zdrowia, a w niektórych przypadkach nawet i życia. Chroni ona również całe miejsce pracy i otaczające je środowisko, gdyż ogień jest żywiołem, który może zaszkodzić dosłownie wszystkiemu i wszystkim. W zakresie ochrony przeciwpożarowej znaczące miejsce zajmuje też pierwsza pomoc, która nierzadko może się przydać w sytuacji, gdy już dojdzie do rozprzestrzenienia się ognia. Zakład musi też dysponować odpowiednim sprzętem gaśniczym, który należy regularnie konserwować.
To w nich wypadki zdarzają się
To pracodawca jest odpowiedzialny za swoich pracowników i to on musi im zapewnić odpowiednie warunki do wykonywania poszczególnych działań. W pewnym sensie pomagają mu w tym szkolenia bhp oraz inne dodatkowe kursy. Uczą one uczestników, jak dbać o bezpieczeństwo swoje i innych w miejscu pracy. Są czymś absolutnie niezbędnym. Takich szkoleń nie da się zastąpić niczym innym, dlatego każdy pracownik powinien przez nie przejść i każdy powinien od czasu do czasu je powtórzyć, by utrwalić bądź odświeżyć swoją wiedzę.
Równie ważna jest bezpieczeństwo i higiena pracy jest ochrona ppoż. Wiedzę na jej temat też każdy pracownik powinien posiadać. Niestety, ale trzeba zdawać sobie sprawę z tego, że to właśnie w miejscach pracy najczęściej dochodzi do pożarów. To w nich wypadki zdarzają się niemalże na okrągło, więc pracownicy muszą wiedzieć, jak się przed nimi chronić oraz co robić, gdy już do nich dojdzie - w tym drugim przypadku pomaga im akurat pierwsza pomoc, która jest równie niezbędna jak klasyczne szkolenie bhp.
Wstęp do szkolenia BHP
Niezależnie od tego, czy jesteś pracodawcą, czy może zwykłym (lub niezwykłym) pracownikiem, na pewno powinieneś mieć przynajmniej podstawową wiedzę na temat ochrony ppoż oraz - co jeszcze ważniejsze - bezpieczeństwa i higieny pracy. Twoją wiedzę bardzo szybko powiększą specjalistyczne kursy, z których od czasu do czasu powinieneś oczywiście skorzystać. Szczególnie cenne okazują się szkolenia bhp. A oto, jak wygląda przykładowy ich wstęp.
Bo każde takie szkolenie rozpoczyna się właśnie wstępem. Jeżeli jesteś pracownikiem, na samym początku otrzymasz informację na temat twoich prac oraz obowiązków zawodowych. Prawdopodobnie dowiesz się też, czym ogólnie zajmuje się twój szef, by następnie przejść do zapoznawania się z ewentualnymi zagrożeniami, na jakie możesz się natknąć w miejscu, w którym wykonujesz swoją pracę. Każde szkolenie BHP w pewnym stopniu związane jest również z tym, o czym mówi sama pierwsza pomoc. Osoba prowadząca szkolenie na pewno wytłumaczy ci bowiem, jak radzić sobie z ewentualnymi zagrożeniami i trudnościami.
Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe
Bezpieczeństwo nigdy nie powinno być pomijane. Edukacja w celu pomocy innym osobom w sytuacjach zagrożenia powinna być przeprowadzana regularnie. Od jakiegoś czasu szkoły średnie prowadzą przedmiot w celu nauczania uczniów, czym jest pierwsza pomoc, jak jej udzielać oraz jakie kroki podejmować w przypadku pożaru czy konieczności ewakuacji. Wiele firm regularnie przeprowadza ćwiczenia w postaci zaplanowanej ewakuacji budynku. Jest to jeden ze sposobów na przygotowanie swoich pracowników do takiej ewentualności. Inną konieczną sprawą, o której pracodawca nie może zapomnieć są szkolenia BHP oraz PPOŻ. Cykliczne odświeżenie niektórych zagadnień jest kluczowe, aby zachować czujność pracowników i mobilizować ich do przestrzegania zasad w czasie pracy. Stanowisko pracy może nieść kilka zagrożeń, jeśli odpowiednie reguły nie są przestrzegane. Szkolenie prowadzone przez kompetentne osoby mogą pozytywnie wpłynąć na pracowników, jeśli zagrożenia zostaną im odpowiednio zobrazowane w ich codziennym środowisku.