Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - bezpieczeństwo i higiena pracy

szkolenia bhp warszawa

Nie ulega wątpliwości że z każdą

W dzisiejszych czasach coraz częściej narażeni jesteśmy na niebezpieczeństwo, wypadki, czy zagrożenie życia. Wszystko to spowodowane jest zarówno nowoczesną technologią, która nas otacza, ale także bardzo często również naszą le

Czy przejść szkolenie z bhp to obowiązek? - bezpieczeństwo i higiena pracy szkolenia bhp warszawa
kkomyślnością, lub niestety brawurą, która również w dużym stopniu połączona jest z brakiem odpowiedniej wiedzy na temat bezpieczeństwa. Odpowiednia edukacja na ten temat i zdobyta wiedza zapewniana może być chociażby dzięki, takim działaniom, jak szkolenia bhp, ppoż, a także pierwszej pomocy. Nie ulega wątpliwości, że z każdą z tych kwestii niejednokrotnie spotkaliśmy się w naszym życiu. Tylko od nas zależy, czy chcemy dogłębnie je poznać i w przyszłości zapewnić sobie bezpieczeństwo, czy też znać zasady w małym stopniu i nie być wszystkiego do końca świadomym. Niezwykle istotna jest tu pierwsza pomoc, szczególnie w przypadku młodzieży, która to za kilka lat będzie przecież stanowić odpowiedzialną rzeszę młodych rodziców, którzy będą odpowiadać za swoje małe dzieci. Wychowanie się w takich warunkach i zasadach bezpieczeństwa, a także dużej, zdobytej wiedzy na ten temat z pewnością zaowocuje również w przyszłości tym, że młodzi ludzie w momencie zostania rodzicami również taką wiedzę przekazywać będą swoim pociechom.


Ochrona przeciwpożarowa czyli ppoż określa w

BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena w miejscu pracy to zasady, których należy przestrzegać i którymi powinnyśmy się kierować by miejsce pracy było bezpieczne dla nas i dla innych współpracowników. Przepisy dotyczące BHP ściśle określają normy jakie powinien spełnić pracodawca, aby pracownicy byli bezpieczni, ale też bardziej produktywni. Określają także jak postępować ma pracownik, aby nie stwarzać zagrożenia w miejscu pracy. Szkolenia bhp w zakładach pracy są obowiązkowe. Ochrona przeciwpożarowa, czyli ppoż określa w jaki sposób postępować w razie pożaru lub klęski żywiołowej. Budynek, w który pracują ludzie powinien być dokładnie oznakowany. Każdy pracownik przebywający w budynku powinien wiedzieć gdzie znajduje się gaśnica, wąż gaśniczy, hydrant, toporek p.pożarowy i oczywiście znać drogi ewakuacyjne. Pracodawca dbając o bezpieczeństwo w zakładzie pracy musi wyznaczyć i przeszkolić jedną lub więcej osób w zakresie pierwszej pomocy.
Pierwsza pomoc to umiejętność ratowania ludzkiego życia. Osoba, która jej udziela musi być dobrze wyszkolona by mieć pewność tego co robi i robić to skutecznie.


Są to na tyle ważne aspekty

Nawet dzieci w szkole są uczone o tym, jak zachować się podczas niebezpiecznych sytuacji. Przeprowadzane są symulacje pożarowe, próbne ewakuacje, a na zajęcia zaprasza się funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa, by omówić ważne kwestie, mogące uratować komuś zdrowie lub życie.

Nie należy więc sprowadzać szkolenia BHP do nudnych wykładów i czegoś, co trzeba odbyć dla świętego spokoju. Każdy z nas woli liczyć na to, że nic strasznego mu się nie przytrafi. Życie jednak pisze różne scenariusze. W niebezpiecznych warunkach, warto wiedzieć, jak się zachować i co robić, by wyjść z groźnej sytuacji bez szwanku. Dlatego tak ważna jest znajomość zasad PPOŻ (ochrona przeciwpożarowa) oraz umiejętność udzielenia wsparcia osobie poszkodowanej (pierwsza pomoc). Są to na tyle ważne aspekty, że już dzieci oswaja się z faktem, że mogą kiedyś uratować komuś życie- najważniejsze, by nie bały się zareagować.

W sytuacji zagrożenia, należy odrzucić strach przed zrobieniem czegoś źle. Sprawne reakcje są nieocenionymi chwilami ratującymi życie.


W zależności od zapotrzebowania szkolenia mogą

Bezpieczeństwo i higiena pracy. Brzmi znajomo? Nic dziwnego, zapewne każdy z nas miał do czynienia z tym pojęciem w swoim miejscu pracy. Szkolenia BHP zaznajamiają zatrudnione osoby z czynnikami mogącymi stanowić zagrożenie dla siebie oraz innych współpracowników i uczą, jak postępować w niebezpiecznych sytuacjach. Dlatego pracodawca powinien pamiętać o przeprowadzeniu odpowiednich działań wśród swojej kadry.

Istotne jest odbycie:
- szkolenia wstępnego (przed dopuszczeniem osoby do pracy na danym stanowisku),
- szkolenia okresowego (odbywające się cyklicznie w trakcie zatrudnienia).

W zależności od zapotrzebowania, szkolenia mogą obejmować także symulacje pożarów, próby ewakuacyjne itp., czyli przekazywanie wiedzy o ochronie przeciwpożarowej (PPOŻ). Szczególnym zainteresowaniem wśród nauczycieli, opiekunów i trenerów cieszy się pierwsza pomoc, czyli czynności, mogące uratować komuś życie przed przybyciem służb medycznych.

Wszelkie kursy mające na celu dobro i bezpieczeństwo drugiego człowieka są najcenniejszą wiedzą. Warto o tym pamiętać.